CyberExpress #005 (22-02-2023)
W tym wydaniu: złośliwe dodatki do Chrome, trochę OSINT-u, opisy ataków na kilka firm i kompromitacja rosyjskich rządowych hakerów. Lektura zajmie Ci ~3 minuty.
Zanim przejdziemy do dzisiejszych cyberekspresów, dwie krótkie, ale istotne informacje.
Przekroczyliśmy próg 5000 sybskrybentów tego newslettera 🎉 , ale “wejść” i odczytów mamy o kilka tysięcy więcej… 🤔 To oznacza, że wielu z Was czyta, ale nie jest zapisanych. Możecie to zmienić klikając na przycisk poniżej ;)
To też dobra okazja, aby podziękować Wam za dzielenie się linkiem do newslettera na firmowych Slackach. Uwielbiamy Wasze screeny z reakcjami Waszych koleżanek i kolegów z pracy na poszczególne linki i fragmenty z newslettera jakie nam wysyłacie na priv.
Informacja w poprzednim wydaniu dotycząca możliwości darmowego udziału w naszych szkoleniach zddosowała zalała nas lawiną pytań. Robimy co możemy, aby na nie szybko i rzeczowo odpowiadać. Ale jeśli potrzebujecie błyskawicznej pomocy w wypełnieniu wniosku, bo deadline w Waszym mieście to dziś lub jutro, to sugerujemy kontakt telefoniczny z naszym biurem: 12-44-202-44.
1. Powstało szpiegowskie rozszerzenie do Chroma
Wykrada wszystko, wnioskuje o każde uprawnienie, robi najgorsze możliwe rzeczy, na jakie pozwala API rozszerzeń do przeglądarki. Ciasteczka, historia, zrzut ekranu, naciskane klawisze, zawartość schowka. Oczywiście w celach edukacyjnych. Żebyście wiedzieli, co Wam grozi jeśli któreś z wykorzystywanych przez Was rozszerzeń się zbuntuje lub zostanie zhackowane. Opis tworzenia dodatku poniżej:
2. Jak na podstawie numeru telefonu ustalić czyjeś inne dane?
Krótkie case study od Maltego bazujące na pluginie ShadowDragon SocialNet.
A jak to robić z polskimi numerami? Kilka trików pokazaliśmy na darmowym webinarze poświęconym OSINT-owi (tu zobaczysz jego nagranie). Webinar ujawnia tylko część technik i narzędzi, które pokazujemy w ramach naszego szkolenia “OSINT: zaawansowane pozyskiwanie szczegółowych informacji na temat ludzi i firm“.
3. Activision zhackowane!
I to naprawdę w banalny sposób. Pracownicy znów nie mieli dwuskładnikowego uwierzytelnienia w formie niepodatnej na phishing. Włamywacz wpadł na Slacka i wykradł informacje o premierze nowej wersji Call of Duty.
https://niebezpiecznik.pl/post/activision-zhackowane-wykradziono-informacje-o-grze-call-of-duty/
4. Coinbase też zhackowane!
Za atakiem stoi 0ktapus, czyli ta sama grupa, która przez ostatnie miesiące dojechała m.in. CloudFlare, Twilio i ponad 100 innych firm. Atakujący wysłali zespoofowanego SMS-a i przez podstawioną stronę wyłudzili hasło pracownika. Nie byli jednak w stanie zalogować się nim do wewnętrznych systemów, bo były chronione przez MFA. Dlatego zadzwonili do pracownika i podając się za dział IT nakłonili go do udostępnienia ekranu. Tak otrzymali wgląd w wewnętrzne narzędzia Coinbase, dane pracowników.
Atak został przerwany przez dział bezpieczeństwa, który zauważył podejrzaną aktywność. Coinbase świetnie opisał sposób działania (i narzędzia) atakujących w tym post-mortem. Daje też rady, m.in. żeby wykrywać instalacje dodatku “EditThisCookie” i na firmowych endpointach blokować VPN-y (a zwłaszcza Mullvada):
https://www.coinbase.com/blog/social-engineering-a-coinbase-case-study
5. Chrome wprowadził “Energy/Memory Saver”
Pożerające RAM taby będą go teraz zwalniały. Ale jeśli macie setki tabów i absolutnie wszystkie z nich mają w tle działać, to można dany tab dodać do wyjątku i będzie wtedy mógł dalej pożerać RAM.
https://blog.google/products/chrome/new-chrome-features-to-save-battery-and-make-browsing-smoother/
6. Microsoftowi popsuły się filtry antyspamowe…
I przez 9 godzin osoby korzystające z Outlooka 365 nie miały odfiltrowywanego spamu. Incydent przypomniał niektórym, jak wyglądał internet, zanim dopracowano filtry antyspamowe.
Swoją drogą, czy ktoś z Was znalazł ten newsletter w spamie? Jeśli tak, dajcie znać w komentarzach, z jakiego dostawcy korzystacie.
7. …a armii USA wyciekły 3 terabajty e-maili
Winny serwer “bez hasła”. Każdy mógł się do niego zalogować. Serwer odnalazł etyczny badacz bezpieczeństwa. Nie wiadomo, czy ktoś poza (przed) nim też miał do niego dostęp…
https://techcrunch.com/2023/02/21/sensitive-united-states-military-emails-spill-online/
8. Wystartowała platforma Sublime. Zwiększa bezpieczeństwo e-maila
Tworzysz reguły i wykrywasz ataki. Takie osquery/YARA, ale dla e-maila. Reguły typu: “jeśli wiadomość zawiera to i to, w domenie nadawcy ma tamto, a w załączniku takie coś, to weź ją oflaguj, skasuj a mnie poinformuj” piszesz sam, albo używasz stworzonych przez społeczność.
https://sublime.security/blog/introducing-sublime
PS. Nie, ta platforma nie pomoże w sytuacji opisanej w poprzednim punkcie.
Skoro doczytałeś aż do tego miejsca, to może warto zrobić sobie krótką przerwę i podzielić się linkiem do naszego newslettera ze znajomymi z pracy? :-)
9. CERT Polska udostępnia Artemisa
Pozostając w temacie narzędzi, CERT Polska udostępnił kod modułowego skanera Artemis, który analizuje serwis internetowy, wykonuje content discovery i skanuje dodatkowymi narzędziami.
10. Anonymous Sudan to jednak nie Sudańczycy a Rosjanie
No kto by się spodziewał… Czyli kilka słów o tym kto naprawdę atakował Szwedów.
https://press.truesec.se/posts/news/anonymous-sudan-most-likely-russia-disrupting
11. Codziennie 23 satelity Starlink będą złomowane
To oznacza +29 ton satelicianego śmieciwa każdego dnia na orbicie. My się nie znamy na satelitach i nie wiemy, czy to mało czy dużo, ale Sam Lawler wyjaśnia jak zaprojektowano “cykl życia” Starlinków i że ich trupy będą nad nami krążyły w nieskończoność. Pewnie da się wyliczyć, za ile (tysięcy?) lat przysłonią nam całe niebo.
12. Na deser: Google Dorki
Wykorzystywanie wyszukiwarki Google do znajdowania rzeczy, których nie powinno się znaleźć to nic nowego. Ale tutaj dość przejrzyste zestawienie kilku dorków z przykładami.
Przy okazji, ktoś z Was czytał tę książkę?
* * *
Tak, to moment na ankietę! Substack daje możliwość włączenia “czata”, gdzie potencjalnie moglibyśmy się wspólnie obrzucać ciekawymi newsami…
PS. Zgodnie z Waszą decyzją (patrz wyniki poprzedniej ankiety), newslettery od teraz postaramy się kończyć czymś “śmiesznym”. Ale dziś, zamiast mema, projekt zegarka, który wykrywa kiedy się na niego patrzy i wtedy, pokazuje złą godzinę 🫣